Najpopularniejsze trasy Enduro Trails – zaplanuj aktywny weekend w Beskidzie Śląskim

Najpopularniejsze trasy Enduro Trails – zaplanuj aktywny weekend w Beskidzie Śląskim

O tym, że Beskid Śląski jest idealnym miejscem na aktywny weekend o każdej porze roku, nie trzeba nikogo przekonywać. Liczne wyciągi narciarskie i górskie szlaki to nie jedyne atrakcje, jakie oferuje ten piękny region. Prawdziwą perłą jest tamtejszy kompleks Enduro Trails z 13 ścieżkami rowerowymi o różnym poziomie trudności zlokalizowanymi na masywach Szyndzielni i Koziej Góry. Oto krótka charakterystyka tras i opisy najpopularniejszych ścieżek. Sprawdź koniecznie!

Trasy zielone

Ścieżki oznaczone kolorem zielonym idealnie nadają się dla osób dopiero zaczynających  swoją przygodę z kolarstwem górskim. Przygotowane trasy w przeważającej mierze są równe i utwardzone, a kąt ich średniego nachylenia wynosi od 4 do 6%. Kamienie, żwir, wystające korzenie, kałuże, drewniane mostki oraz ciasne zakręty to najczęstsze przeszkodami, które można spotkać na ścieżkach zielonych.

Cyganka

Ścieżka Cyganka to 1650-metrowa trasa o średnim nachyleniu wynoszącym 4%, co gwarantuje bardzo łagodny, płynny zjazd. Poradzi sobie z nim każdy kolarz zaczynający swoją przygodę z Enduro Trails. Utwardzona nawierzchnia nie powinna przysparzać większych trudności, jednak należy uważać na delikatne muldy terenu, drewniane mostki na przecinającym drogę strumyku i przejazd przez szlak pieszy. Start Cyganki zaczyna się na drodze do schroniska (około 5 minut podejścia), a kończy się przy kortach tenisowych w bielskim Cygańskim Lesie.

Pozostałe ścieżki tras zielonych:

  • Stefanka

Trasy niebieskie

Kolor niebieski na górskich ścieżkach rowerowych oznacza trasy o umiarkowanym stopniu trudności. Średnie nachylenie wynosi 6–9%, a nawierzchnia jest mieszana – tylko w części utwardzona. Omijanie muld, ostrych zakrętów i innych przeszkód wymaga od rowerzysty dużo większych umiejętności prowadzenia dwóch kółek i sprawnego hamowania niż na trasach zielonych.

Rock’n’Roll

Bardzo dłuuuga, urozmaicona i krajobrazowa ścieżka z trzema punktami widokowymi – na Kotlinę Żywiecką, Bielsko-Białą i zbocza Magurki. Przy dobrej przejrzystości powietrza można nawet dostrzec w oddali Tatry. Całość trasy liczy aż 6200 metrów, czyli najwięcej z całego kompleksu. Średnie nachylenie w części zjazdowej wynosi 7,1%, a podjazdowej 4,7%. Liczne muldy, hopki, progi, stoliki i strome bandy sprawiają, że zjazd Rock’n’Roll momentami wywołuje przyspieszone bicie serca.

Pozostałe ścieżki tras niebieskich:

  • Twister

Trasy czerwone

Dla osób zaawansowanych i świetnie radzących sobie na poprzednich ścieżkach, Enduro Trails przygotowało trudniejsze trasy z licznymi sztucznymi i naturalnymi przeszkodami, sekcjami korzeni, ostrymi i ciasnymi zakrętami oraz śliskimi odcinkami, gdzie prędkość jazdy jest naprawdę duża. Czerwone ścieżki mają średnie nachylenie w granicach 9–13% i zbudowane są głównie na nawierzchni naturalnej i mieszanej.

Stary Zielony

Swoją nazwę ścieżka Stary Zielony zaczerpnęła od szlaku pieszego o tym właśnie kolorze, który kiedyś był elementem górnej części trasy. Obecnie ruch pieszy przeniesiono kilka metrów niżej, a początek zjazdu został całkowicie dostosowany do potrzeb rowerzystów. Stary Zielony to bardzo szybka ścieżka, wymagająca od kolarza doświadczenia oraz znakomitej kontroli nad sprzętem. Trasa jest pełna przeszkód, na których nietrudno o wywrotkę. Użytkownicy zwracają szczególną uwagą na słynną sekcję korzeni, będącą niemałym wyzwaniem przy każdym zjeździe. Poza nią teren obfituje w muldy, głazy, hopki i bandy.

Pozostałe ścieżki tras czerwonych:

  • Cygan
  • Gondola
  • Dębowiec
  • Sahaira

Trasy czarne

Ścieżki czarne to wyzwanie nawet dla”starych wyjadaczy” Enduro Trails! Całkowicie naturalna nawierzchnia pełna stromych uskoków, głazów, korzeni, band i zakrętów wymaga od rowerzysty perfekcji w sterowaniu, hamowaniu oraz skakaniu przez przeszkody. W wielu miejscach są śliskie fragmenty i sztuczne hopki, które trzeba pokonać, by z powodzeniem zakończyć zjazd.

Dziabar

„Trasa sztos!” – to najczęstszy komentarz na fanpage’u Enduro Trails na Facebooku pod postem krótko opisującym Dziabar. Trudno się dziwić – to niezwykle stroma (16,1% nachylenia) i kręta 1300-metrowa ścieżka o naturalnej nawierzchni pełnej muld, band, hopek, głazów i korzeni. Wymaga od rowerzysty nie lada umiejętności, doświadczenia, opanowania, koncentracji i oczywiście odpowiedniego sprzętu. Śliskie, strome i bardzo szybkie odcinki trasy gwarantują potężną dawkę adrenaliny i niezapomniane wrażenia od startu aż do linii mety.

Pozostałe ścieżki tras czarnych:

  • Kamieniołom
  • DH+

Weekend z Enduro Trails

Bielsko-Biała i od niedawna Szczyrk to miejsca doskonale znane zapalonym górskim kolarzom. Zjeżdżają się tu nie tylko Polacy, ale również obywatele innych państw, którzy szukają mocnych wrażeń w otoczeniu przepięknych krajobrazów. Kompleks Enduro Trails to nie tylko ścieżki, ale także organizowane zawody, szkolenia i różne eventy mające na celu wypromowanie jazdy na rowerze i zaszczepienie tej pasji w jak największej liczbie osób. Dla tych, którzy nie posiadają przystosowanego do trudnych tras sprzętu, na bielskich Błoniach znajduje się wypożyczalnia odpowiednio przygotowanych rowerów, kasków i ochraniaczy prowadzona przez ludzi z pasją.

Enduro trails wymaga od kolarza dobrego, sprawdzonego sprzętu, doświadczenia i umiejętności prowadzenia jednośladu oraz wiedzy na temat regulaminu korzystania ze ścieżek, konserwacji roweru czy odpowiednich butów i odzieży do jazdy górskiej. Te i wiele innych informacji można znaleźć na blogu http://lulagoga.pl/blog/.

Źródło zdjęć: shutterstock.com.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij