Najpopularniejsze trasy Enduro Trails – zaplanuj aktywny weekend w Beskidzie Śląskim

O tym, że Beskid Śląski jest idealnym miejscem na aktywny weekend o każdej porze roku, nie trzeba nikogo przekonywać. Liczne wyciągi narciarskie i górskie szlaki to nie jedyne atrakcje, jakie oferuje ten piękny region. Prawdziwą perłą jest tamtejszy kompleks Enduro Trails z 13 ścieżkami rowerowymi o różnym poziomie trudności zlokalizowanymi na masywach Szyndzielni i Koziej Góry. Oto krótka charakterystyka tras i opisy najpopularniejszych ścieżek. Sprawdź koniecznie!

Trasy zielone

Ścieżki oznaczone kolorem zielonym idealnie nadają się dla osób dopiero zaczynających  swoją przygodę z kolarstwem górskim. Przygotowane trasy w przeważającej mierze są równe i utwardzone, a kąt ich średniego nachylenia wynosi od 4 do 6%. Kamienie, żwir, wystające korzenie, kałuże, drewniane mostki oraz ciasne zakręty to najczęstsze przeszkodami, które można spotkać na ścieżkach zielonych.

Cyganka

Ścieżka Cyganka to 1650-metrowa trasa o średnim nachyleniu wynoszącym 4%, co gwarantuje bardzo łagodny, płynny zjazd. Poradzi sobie z nim każdy kolarz zaczynający swoją przygodę z Enduro Trails. Utwardzona nawierzchnia nie powinna przysparzać większych trudności, jednak należy uważać na delikatne muldy terenu, drewniane mostki na przecinającym drogę strumyku i przejazd przez szlak pieszy. Start Cyganki zaczyna się na drodze do schroniska (około 5 minut podejścia), a kończy się przy kortach tenisowych w bielskim Cygańskim Lesie.

Pozostałe ścieżki tras zielonych:

  • Stefanka

Trasy niebieskie

Kolor niebieski na górskich ścieżkach rowerowych oznacza trasy o umiarkowanym stopniu trudności. Średnie nachylenie wynosi 6–9%, a nawierzchnia jest mieszana – tylko w części utwardzona. Omijanie muld, ostrych zakrętów i innych przeszkód wymaga od rowerzysty dużo większych umiejętności prowadzenia dwóch kółek i sprawnego hamowania niż na trasach zielonych.

Rock’n’Roll

Bardzo dłuuuga, urozmaicona i krajobrazowa ścieżka z trzema punktami widokowymi – na Kotlinę Żywiecką, Bielsko-Białą i zbocza Magurki. Przy dobrej przejrzystości powietrza można nawet dostrzec w oddali Tatry. Całość trasy liczy aż 6200 metrów, czyli najwięcej z całego kompleksu. Średnie nachylenie w części zjazdowej wynosi 7,1%, a podjazdowej 4,7%. Liczne muldy, hopki, progi, stoliki i strome bandy sprawiają, że zjazd Rock’n’Roll momentami wywołuje przyspieszone bicie serca.

Pozostałe ścieżki tras niebieskich:

  • Twister

Trasy czerwone

Dla osób zaawansowanych i świetnie radzących sobie na poprzednich ścieżkach, Enduro Trails przygotowało trudniejsze trasy z licznymi sztucznymi i naturalnymi przeszkodami, sekcjami korzeni, ostrymi i ciasnymi zakrętami oraz śliskimi odcinkami, gdzie prędkość jazdy jest naprawdę duża. Czerwone ścieżki mają średnie nachylenie w granicach 9–13% i zbudowane są głównie na nawierzchni naturalnej i mieszanej.

Stary Zielony

Swoją nazwę ścieżka Stary Zielony zaczerpnęła od szlaku pieszego o tym właśnie kolorze, który kiedyś był elementem górnej części trasy. Obecnie ruch pieszy przeniesiono kilka metrów niżej, a początek zjazdu został całkowicie dostosowany do potrzeb rowerzystów. Stary Zielony to bardzo szybka ścieżka, wymagająca od kolarza doświadczenia oraz znakomitej kontroli nad sprzętem. Trasa jest pełna przeszkód, na których nietrudno o wywrotkę. Użytkownicy zwracają szczególną uwagą na słynną sekcję korzeni, będącą niemałym wyzwaniem przy każdym zjeździe. Poza nią teren obfituje w muldy, głazy, hopki i bandy.

Pozostałe ścieżki tras czerwonych:

  • Cygan
  • Gondola
  • Dębowiec
  • Sahaira

Trasy czarne

Ścieżki czarne to wyzwanie nawet dla”starych wyjadaczy” Enduro Trails! Całkowicie naturalna nawierzchnia pełna stromych uskoków, głazów, korzeni, band i zakrętów wymaga od rowerzysty perfekcji w sterowaniu, hamowaniu oraz skakaniu przez przeszkody. W wielu miejscach są śliskie fragmenty i sztuczne hopki, które trzeba pokonać, by z powodzeniem zakończyć zjazd.

Dziabar

„Trasa sztos!” – to najczęstszy komentarz na fanpage’u Enduro Trails na Facebooku pod postem krótko opisującym Dziabar. Trudno się dziwić – to niezwykle stroma (16,1% nachylenia) i kręta 1300-metrowa ścieżka o naturalnej nawierzchni pełnej muld, band, hopek, głazów i korzeni. Wymaga od rowerzysty nie lada umiejętności, doświadczenia, opanowania, koncentracji i oczywiście odpowiedniego sprzętu. Śliskie, strome i bardzo szybkie odcinki trasy gwarantują potężną dawkę adrenaliny i niezapomniane wrażenia od startu aż do linii mety.

Pozostałe ścieżki tras czarnych:

  • Kamieniołom
  • DH+

Weekend z Enduro Trails

Bielsko-Biała i od niedawna Szczyrk to miejsca doskonale znane zapalonym górskim kolarzom. Zjeżdżają się tu nie tylko Polacy, ale również obywatele innych państw, którzy szukają mocnych wrażeń w otoczeniu przepięknych krajobrazów. Kompleks Enduro Trails to nie tylko ścieżki, ale także organizowane zawody, szkolenia i różne eventy mające na celu wypromowanie jazdy na rowerze i zaszczepienie tej pasji w jak największej liczbie osób. Dla tych, którzy nie posiadają przystosowanego do trudnych tras sprzętu, na bielskich Błoniach znajduje się wypożyczalnia odpowiednio przygotowanych rowerów, kasków i ochraniaczy prowadzona przez ludzi z pasją.

Enduro trails wymaga od kolarza dobrego, sprawdzonego sprzętu, doświadczenia i umiejętności prowadzenia jednośladu oraz wiedzy na temat regulaminu korzystania ze ścieżek, konserwacji roweru czy odpowiednich butów i odzieży do jazdy górskiej. Te i wiele innych informacji można znaleźć na blogu http://lulagoga.pl/blog/.

Źródło zdjęć: shutterstock.com.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ