W góry, czy nad morze – odwieczny dylemat urlopowiczów

Kiedy zbliża się nasz upragniony urlop, musimy zdecydować się, gdzie chcemy go spędzić. Wiele osób ma od dawna sprawdzony plan na urlopy i jeździ stale w to samo miejsce, dzięki czemu nie mają problemu z odwiecznym dylematem – góry czy morze?

Dla kogo góry?

Góry są dobrą propozycją dla osób, które lubią aktywny wypoczynek. Jeździmy tam nie po to, by leżeć nad brzegiem basenu i popijać drinki – choć i takie formy rozrywki oferują nam niektóre kurorty w górach. To raczej wypoczynek aktywny – chodzenie po górach, zwiedzanie, próbowanie lokalnych smakołyków.

Górski klimat jest bardzo specyficzny, lato trwa tu bardzo krótko i jest bardzo kapryśne, dlatego jeśli marzysz o wypoczynku w palącym słońcu, opalaniu się i błogim lenistwie, to wybierz raczej jakiś zagraniczny kurort, a góry pozostaw tym, którzy chcą wypoczywać aktywnie.

Góry to również miejsce dla tych, którzy lubią jeździć rowerem w ciekawych okolicznościach przyrody, uprawiać różne sporty, albo też górski klimat jest dla ich zdrowia najbardziej sprzyjający.

Dla kogo morze?

Morski wypoczynek to z kolei propozycja dla tych, którzy niespecjalnie lubią nierówności terenu, ale bardzo chętnie popływają w morzu lub pobawią się w piasku. Morski klimat jest bardzo korzystny dla osób, które cierpią na problemy z tarczycą, warto więc o tym pomyśleć planując urlop. Również osoby, które planują wypoczynek z dziećmi powinny postawić raczej na parawan, piasek, morze i relaksujące kąpiele, niż na wysokogórskie wycieczki.

Dzieci niespecjalnie mogą być zachwycone koniecznością wędrowania po górach, każde dziecko za to uwielbia spędzać czas z łopatką i wiaderkiem nad morzem. Morze to propozycja dla osób, które lubią wypoczywać biernie, wieczorami spacerować po molo i pić drinki w nadmorskich knajpach, a także delektować się tamtejszymi rybnymi specjałami.

Góry czy morze?

Wybór polegający na tym, czy wolimy góry czy morze, jest zwykle bardzo prosty, co nie oznacza, że nie przysparza nam kłopotów. W większości bowiem lubimy i te i te skrajne klimaty. Oczywiście chcielibyśmy mieć dwa urlopy albo jeden na tyle długi, by można było spędzić dość czasu i w górach i nad morzem. Niestety, przeważnie musimy dokonywać wyboru i to chyba właśnie konieczność wybierania jest dla nas tak przykra.

Pomijając już kwestie zdrowotne, warto zdać sobie sprawę, że każdy z nas ma nieco inną wizję na spędzanie wolnego czasu. Zdarzają się nawet małżeństwa, w których on kocha góry, a ona morze i w rezultacie oboje spędzają urlop osobno. Zarówno nasze polskie Tatry jak i Bałtyk mają nam w sezonie bardzo wiele do zaoferowania i są miejscami szczególnie mocno obleganymi.

Dlatego też, aby pozbyć się kłopotu wyboru pomiędzy górami a morzem, warto w tym roku postawić na coś zupełnie innego – pojechać na Mazury albo w miejsce, w którym jeszcze nie byliśmy, w którym nie spodziewamy się rzeszy turystów, a które na pewno nas oczaruje swoim klimatem i krajobrazami.

Turystyka i urlop – morze czy góry?

Z pewnością dużo łatwiej byłoby, gdyby ktoś podjął za nas decyzję co do miejsca wyjazdu. Dlatego też niech o naszym tegorocznym wyjeździe zadecydują również inne czynniki, na przykład zdanie naszych dzieci co do wyjazdu albo to, gdzie byliśmy w zeszłym roku, by nie jeździć co roku w to samo miejsce.

Bez względu jednak na to, dokąd zdecydujemy się wyjechać na urlop, na pewno przywieziemy stamtąd masę pięknych wspomnień i będziemy marzyli przez resztę roku, by móc tam wrócić – i z pewnością wrócimy, gdy tylko na to miejsce przyjdzie kolej po odwiedzeniu innych miejsc.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij