Jak kalendarz pomoże mieć dłuższy urlop?

Rok 2016 już się skończył. Można więc już śmiało przyjrzeć się jak wygląda kalendarz na rok 2017, aby zaplanować wypoczynek i urlop. Podczas gdy rok 2016 nie był zbyt korzystny pod względem tzw. długich weekendów, to w roku 2017 będzie ich aż kilka.

Styczeń i początek roku

Nowy Rok wypada a w niedzielę, a więc osobom zatrudnionym na etat nie należy się żaden dodatkowy dzień wolny. Tak jest bowiem jedynie w przypadku świąt przypadających na sobotę. Z kolei uroczystość Trzech Króli to w tym roku piątek (6 stycznia), co oznacza, że weekend trwa aż 3 dni. Niestety na kolejny weekend tego typu trzeba poczekać aż do kwietnia.

Kwiecień i Święta Wielkanocne

Jak wiadomo data Świąt Wielkanocnych jest ruchoma. Jednak co roku przypadają one w te same dni tygodnia. W kościołach zachodnich Wielkanoc wypada zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca (paschalna pełnia księżyca), która przypada po dniu 21 marca. W tym roku Wielkanoc świętować będziemy więc 16 i 17 kwietnia. Wziąć urlop można więc w dniach 18021 kwietnia (od wtorku do piątku). W ten sposób wypoczynek będzie trwał aż 9 dni.

Długie weekendy majowe

Korzystnie dla osób pracujących na etacie wypada w tym roku także weekend majowy. Święto Pracy, czyli 1 maja przypada na poniedziałek, a Święto Konstytucji 3 maja w środę. Jeden dzień urlopu w dniu 2 maja oznaczać więc będzie aż 5 dni wolnego. Dodatkowy urlop w dniach 4 i 5 maja sprawi, że urlop będzie trwać aż 9 dni.

Czerwiec

W czerwcu tego roku wypadają aż dwa święta. 4 czerwca będą obchodzone Zielone Świątki. Wprawdzie jest to ustawowo dzień wolny od pracy, ale wypada w niedzielę, dlatego też z wolnego cieszyć się będą pracownicy sklepów różnego rodzaju. Kolejna okazja na odpoczynek będzie jednak już w czwartek 15 czerwca. Wtedy wypada Boże Ciało. Urlop w piątek 16 czerwca oznacza aż 4 dni wypoczynku.

Sierpień

W okresie wakacji jest tylko jedna szansa na długi weekend. Można cieszyć się trwającym cztery dni wypoczynkiem, pod warunkiem wzięcia urlopu 16 sierpnia, a więc dzień po święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym roku 15 sierpnia przypada bowiem na czwartek.

Listopad

Obchodzone 1 listopada Święto Zmarłych w roku 2017 przypada na środę. Wolne wziąć można więc dwa dni przed tym dniem lub dwa dni po. Wówczas jest szansa na pięć dni relaksu. Oczywiście można i zaplanować urlop na całe 9 dni. Z kolei Święto Niepodległości obchodzone będzie w tym roku w sobotę. Za ten dzień osobom pracującym na etacie należy się dodatkowy dzień wolny w tygodniu.

Grudzień i Boże Narodzenie

Dobrze w tym roku wypadają również święta Bożego Narodzenia. Wigilia (24 grudnia) przypada bowiem na niedzielę, a dwa dni świąt na poniedziałek i wtorek. Trzy dni urlopu w dniach 27-29 grudnia oznaczają więc aż 10 dni wolnego, gdyż w roku 2018 Nowy Rok obchodzony będzie w poniedziałek.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Okazuje się, że najbardziej pracowitym miesiącem w roku 2017 będzie marzec. Przypadają na niego bowiem aż 23 dni pracujące. Z kolei najmniej pracować będzie się w kwietniu i grudniu, z uwagi na święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia. W tych dwóch miesiącach jest tylko 19 dni roboczych. Długie weekendy dobrze jest zaplanować wcześniej, nawet już na początku roku, gdyż zwykle wiele osób ma na nie ochotę, a nie wszyscy mogą w tym samym terminie urlop dostać. Takie długie weekendy są korzystne dla pracowników, ale niekoniecznie już dla pracodawców. Zazwyczaj dodatkowe dni wolne wiążą się bowiem z wyższymi i kosztami zatrudnienia pracowników.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij