Kiedy zbliża się nasz upragniony urlop, musimy zdecydować się, gdzie chcemy go spędzić. Wiele osób ma od dawna sprawdzony plan na urlopy i jeździ stale w to samo miejsce, dzięki czemu nie mają problemu z odwiecznym dylematem – góry czy morze?

Dla kogo góry?

Góry są dobrą propozycją dla osób, które lubią aktywny wypoczynek. Jeździmy tam nie po to, by leżeć nad brzegiem basenu i popijać drinki – choć i takie formy rozrywki oferują nam niektóre kurorty w górach. To raczej wypoczynek aktywny – chodzenie po górach, zwiedzanie, próbowanie lokalnych smakołyków.

Górski klimat jest bardzo specyficzny, lato trwa tu bardzo krótko i jest bardzo kapryśne, dlatego jeśli marzysz o wypoczynku w palącym słońcu, opalaniu się i błogim lenistwie, to wybierz raczej jakiś zagraniczny kurort, a góry pozostaw tym, którzy chcą wypoczywać aktywnie.

Góry to również miejsce dla tych, którzy lubią jeździć rowerem w ciekawych okolicznościach przyrody, uprawiać różne sporty, albo też górski klimat jest dla ich zdrowia najbardziej sprzyjający.

Dla kogo morze?

Morski wypoczynek to z kolei propozycja dla tych, którzy niespecjalnie lubią nierówności terenu, ale bardzo chętnie popływają w morzu lub pobawią się w piasku. Morski klimat jest bardzo korzystny dla osób, które cierpią na problemy z tarczycą, warto więc o tym pomyśleć planując urlop. Również osoby, które planują wypoczynek z dziećmi powinny postawić raczej na parawan, piasek, morze i relaksujące kąpiele, niż na wysokogórskie wycieczki.

Dzieci niespecjalnie mogą być zachwycone koniecznością wędrowania po górach, każde dziecko za to uwielbia spędzać czas z łopatką i wiaderkiem nad morzem. Morze to propozycja dla osób, które lubią wypoczywać biernie, wieczorami spacerować po molo i pić drinki w nadmorskich knajpach, a także delektować się tamtejszymi rybnymi specjałami.

Góry czy morze?

Wybór polegający na tym, czy wolimy góry czy morze, jest zwykle bardzo prosty, co nie oznacza, że nie przysparza nam kłopotów. W większości bowiem lubimy i te i te skrajne klimaty. Oczywiście chcielibyśmy mieć dwa urlopy albo jeden na tyle długi, by można było spędzić dość czasu i w górach i nad morzem. Niestety, przeważnie musimy dokonywać wyboru i to chyba właśnie konieczność wybierania jest dla nas tak przykra.

Pomijając już kwestie zdrowotne, warto zdać sobie sprawę, że każdy z nas ma nieco inną wizję na spędzanie wolnego czasu. Zdarzają się nawet małżeństwa, w których on kocha góry, a ona morze i w rezultacie oboje spędzają urlop osobno. Zarówno nasze polskie Tatry jak i Bałtyk mają nam w sezonie bardzo wiele do zaoferowania i są miejscami szczególnie mocno obleganymi.

Dlatego też, aby pozbyć się kłopotu wyboru pomiędzy górami a morzem, warto w tym roku postawić na coś zupełnie innego – pojechać na Mazury albo w miejsce, w którym jeszcze nie byliśmy, w którym nie spodziewamy się rzeszy turystów, a które na pewno nas oczaruje swoim klimatem i krajobrazami.

Turystyka i urlop – morze czy góry?

Z pewnością dużo łatwiej byłoby, gdyby ktoś podjął za nas decyzję co do miejsca wyjazdu. Dlatego też niech o naszym tegorocznym wyjeździe zadecydują również inne czynniki, na przykład zdanie naszych dzieci co do wyjazdu albo to, gdzie byliśmy w zeszłym roku, by nie jeździć co roku w to samo miejsce.

Bez względu jednak na to, dokąd zdecydujemy się wyjechać na urlop, na pewno przywieziemy stamtąd masę pięknych wspomnień i będziemy marzyli przez resztę roku, by móc tam wrócić – i z pewnością wrócimy, gdy tylko na to miejsce przyjdzie kolej po odwiedzeniu innych miejsc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ