Praga ekspresowo – czyli co zobaczyć w stolicy Czech podczas dwudniowej wizyty?

Pragę   najlepiej jest odkrywać stopniowo i bez pośpiechu, jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Na którą z licznych atrakcji Pragi się zdecydować, jeśli mamy do dyspozycji bardzo mało czasu? Poznaj listę obowiązkowych punktów w Pradze do odwiedzenia w jeden weekend, którą przygotowaliśmy wraz z siecią hoteli AccorHotels.

Most Karola – historyczna przeprawa przez Wełtawę

Jest to tak charakterystyczny punkt na mapie Pragi, że każdy, kto choć raz odwiedzał to miasto, prawdopodobnie ma zdjęcie na tle Mostu Karola. Jego sława jest zresztą zupełnie zasłużona, bo to widowiskowy obiekt. Trudno uwierzyć, że budowla pochodzi aż z… XV wieku! To najstarsza zachowana konstrukcja z tego typu szerokością przęseł.

Most zdobią liczne rzeźby reprezentujące różne style, np.:

  • Staromiejska Wieża Mostowa z XIV wieku – z podobiznami Karola IV, Wacława IV i świętych;
  • Małostrańska Wieża Mostowa z XV wieku – zdobiona czeskimi herbami średniowiecznymi. Zawiera fragment romańskiego mostu Judyty;
  • 30 barokowych posągów świętych – z pracowni Brauna i Brokoffa.

Na moście jest tłoczno od szukających inspiracji artystów, dlatego pomimo napiętego grafiku przystań na chwilę i przyjrzyj się ich pracy. Kto wie, może znajdziesz pamiątkowe dzieło sztuki, które zabierzesz ze sobą do domu? Będzie Ci przypominało o niedokończonej podróży, a może zachęci Cię do dalszego zwiedzania Pragi?

Zobacz hotele Praga

Zamek na Hradczanach – najsłynniejsze zabytki Pragi w jednym miejscu

Zamek Praski ma swoje zasłużone miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa jako zamek posiadający największą powierzchnię. Obejmuje on bowiem całe wzgórze nad Wełtawą. Należy jednak uważać  , bo przy takim nagromadzeniu atrakcji można stracić poczucie czasu. Najlepiej wybierz 2–3 sławne zabytki znajdujące się na tym terenie, np.:

  • Katedrę św. Wita,
  • Bazylikę św. Jerzego,
  • Belweder,
  • Pałac Lobkovický.

Ogrody zamkowe można zwiedzić za darmo, więc jeśli znajdziesz czas, koniecznie się tam udaj i podziwiaj miasto z ich perspektywy.

Najczęściej w cenie biletu do kilku atrakcji masz możliwość zobaczenia również słynnej Złotej Uliczki. Sprawdź na własne oczy, co zachwyca turystów w tym malowniczym miejscu.

Złota Uliczka – gdzie mieszkali złotnicy i tworzyli prascy artyści

Właściwie dawna nazwa tego miejsca brzmiała: ulica Złotnicza – od zamieszkujących tutaj złotników pracujących dla skarbu królewskiego. Uliczka powstała w naturalny dla średniowiecznej zabudowy sposób. Do murów zamkowych na wzgórzu, czyli do jednej gotowej ściany, dobudowano trzy ściany małych domków. Poddasza tych zabudowań tworzyły chodnik obronny. Ta praktyka była stosowana w wielu średniowiecznych miastach zamkowych.

Co ciekawe, przez setki lat Złotą Uliczkę zamieszkiwała praska biedota, jednak na początku XX wieku to miejsce upodobali sobie literaci i artyści, m.in. Franz Kafka. Do lat 50. XX wieku domki były zamieszkane, później mieszkańców wysiedlono. Obecnie znajduje się tu mnóstwo sklepików oraz galerii sztuki.

Pałac Wallensteina i ogrody – praski rozmach

Olbrzymi pałac XVI-wiecznego polityka i wojskowego jest świadectwem niesłychanego bogactwa gospodarza. Aby wybudować swoją monumentalną rezydencję, Wallenstein wyburzył bowiem… 75 domów mieszczańskich! Wiele z nich jedynie po to, aby widok z budynku był bardziej okazały.

Jeśli nie masz ochoty zwiedzać wnętrz wczesnobarokowego pałacu, wybierz się do okolicznych ogrodów. Utrzymane w stylu francuskim zachwycają symetrią i bogactwem form. Nietypowa atrakcja w ogrodzie to sztuczna   grota ze stalaktytami i stalagmitami. Wstęp do ogrodów Wallensteina jest darmowy, więc jeśli masz parę godzin do zagospodarowania, jest to idealny punkt docelowy spontanicznej wycieczki.

Masz mało czasu? Stare Miasto ­– Praga w pigułce

Na zwiedzanie Pragi masz jedynie parę godzin? Pozostań zatem w samym centrum, czyli na Starym Mieście, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To serce Pragi: na Rynku Staromiejskim od XI w. działało targowisko, które przez wieki było ważnym miejscem dla mieszkańców miasta.   Nieopodal znajduje się najstarszy uniwersytet w Europie Środkowej – Carolinum. Przyjrzyj się tarczy nad zegarem astronomicznym (praski Orloj), gdzie poruszają się różne figury. Co udało Ci się dojrzeć?

Jeśli zachęcony krótkim pobytem i ekspresowym zwiedzaniem pragniesz w najbliższym czasie wrócić do stolicy Czech, aby ją lepiej poznać, sprawdź hotele w Pradze i zaplanuj kolejny wyjazd!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij