Ważniejsze zabytki Rygi

Ryga to również jedno z tych europejskich miast, które z pewnością warto odwiedzić i zwiedzić. Na planie łotewskiej stolicy znajduje się wiele miejsc, które urozmaicą zwiedzanie.

Jednym z ważniejszych dla całego miasta miejsc, będzie z pewnością ryski zamek. Powstał w XIV wieku i służył jako siedziba Zakonu Krzyżackiego w Inflantach, których ważnym ośrodkiem była właśnie Ryga. Wcześniej w tym samym miejscu również znajdowała się przestrzeń zamkowa, jednak Krzyżacy postanowili ją wyburzyć. W tym miejscu postawili oczywiście swoją twierdzę, która stoi do dziś. Również i tę budowlę na przestrzeni wieków niszczono, by ponownie ją odbudowywać. Zamek w Rydze był przez jakiś czas związany także z losami Rzeczpospolitej. Przez jakiś czas jego rezydentem był polski król Stefan Batory. Współcześnie jeden z najbardziej reprezentatywnych budynków stolicy nie pełni już oczywiście żadnych funkcji obronnych. Służy za to, jako siedziba najwyższych łotewskich władz państwowych. Ponadto, mieszczą się tam muzea, gdzie co roku pojawia się naprawdę wielu turystów.

Istotnym elementem planu miasta są z pewnością także Trzej Bracia. Co kryje się za tą dość niecodzienną nazwą? Tak nazywa się kompleks trzech budynków. Wszystkie pochodzą z różnych okresów, w jakich znajdowało się miasto. Widoczne są również w nich inne wpływy architektoniczne. Dla przykładu: najstarszy z ryskich braci, został wybudowany w piętnastym stuleciu. Widać, że tworzono go zgodnie z architektonicznymi kanonami typowymi dla gotyku. Drugi w kolejności budynek, tak jak zresztą i trzeci, pochodzi z XVII wieku. Obie budowle również zostały zbudowane według ówczesnych architektonicznych prawideł. Kompleks pma za sobą poważną restaurację. Przeprowadzono w latach 50 ubiegłego stulecia.

W Rydze znajduje się szereg zabytków, które w różnym stopniu odwołują się także do historii naszego kraju. W poczet takich miejsc można zaliczyć na przykład kościół Św. Jakuba. To właśnie w tej świątyni swoje płomienne i inspirujące kazania wygłaszał Piotr Skarga, a więc kaznodzieja szczególnie istotny w naszej historii. Warto wspomnieć, że z Rygą związany był Ignacy Mościcki. To właśnie z tym miastem przyszły prezydent związał swoje losy jako student.

Wybierając się do Rygi, warto przedtem wymienić nieco gotówki. Może się ona przydać, gdy będziemy kupić kilka pamiątek lub zjeść kilka specjałów łotewskiej kuchni. Jasne jest, że gotówkę będzie można wymienić również na miejscu. Problemem może okazać się jednak kurs w tamtejszym kantorze, który być może będzie zbyt wysoki. Dziś by wymienić gotówkę, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Można na przykład skorzystać z kantoru online. To opcja szczególnie dla tych, którzy lubią intuicyjne rozwiązania w wymianie walut. Mechanizm działania jest naprawdę prosty. Wybieramy kwotę w danej walucie, podajemy dane wysyłki i opłacamy transakcję przelewem. To właściwie wszystko! Teraz pozostaje już tylko czekać na kuriera, który zjawi się z przesyłką i gotówką w środku. Jeśli jest taka potrzeba, paczkę można odebrać w wybranym wcześniej punkcie. Może nim być na przykład kiosk Ruchu. Jeśli jednak potrzebna będzie pomoc specjalistów, zapraszamy do naszego punktu wymiany walut – kantor Katowice Tavex, gdzie w ofercie mamy ponad 60 walut z całego świata.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij