Pierwsza podróż za granicę – o czym pamiętać?

Pierwsza podróż za granicę może być bardzo stresująca: w końcu w naszej głowie rodzi się wiele pytań. Czy posiadamy odpowiednie dokumenty? Co będzie z językiem i czy poradzimy sobie w miejscu o całkowicie odmiennej kulturze? Jak sprawić, by ten urlop spełnił nasze wszystkie oczekiwania? Odpowiedź jest prosta – odpowiednie przygotowanie! To właśnie ono odpowiada za nasze poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość czerpania radości z wyjazdu.

Zakwaterowanie i transport: jak wybrać najlepszy?

Najwygodniejszym sposobem na przeżycie pierwszej wyprawy za granicę – i równocześnie najbardziej bezpiecznym – jest wykupienie zorganizowanej wycieczki lub wczasów przez biuro podróży. Nie musimy się martwić o przeloty i transfery między lotniskiem a hotelem, zakwaterowanie, nieznajomość języka czy ubezpieczenie. Jeśli jednak decydujemy, że naszą podróż zorganizujemy samodzielnie, musimy pamiętać o kilku kwestiach:

#1 Zakwaterowanie. Jeśli lecimy pierwszy raz do całkowicie obcego miejsca, warto zarezerwować nocleg przez pośrednika lub wybrać sprawdzony, renomowany hotel. Oszczędzi to nieprzyjemności, które mogą wyniknąć z braku miejsc noclegowych po przyjeździe do miasta docelowego.
#2 Transport. Na terenie Europy możemy podróżować pociągami, samolotami, ale również wybrać transport autokarowy, który oferowany jest przez polskich przewoźników.
#3 Transfery. W dobie Internetu to żaden problem: możemy już wcześniej wykupić bilety autobusowe, zamówić taksówkę lub wypożyczyć auto, którym będziemy poruszać się na miejscu docelowym. Na różnych stronach i blogach podróżniczych możemy znaleźć praktyczne porady i wskazówki, które pomogą nam w wybraniu najlepszego transferu w danym kraju.

Dokumenty, o których musimy pamiętać

Do podróżowania po krajach europejskich, poza niewielkimi wyjątkami, wystarczy mieć dowód osobisty. Jeśli jednak wybieramy nieco dalsze kierunki, powinniśmy dokładnie sprawdzić wymagania wizowe. Czasem o ten dokument musimy starać się nawet kilka miesięcy przed wyjazdem, w niektórych przypadkach wizę otrzymamy już na lotnisku za niewielką opłatą. Ważnym elementem podróży są ubezpieczenia: zarówno te, które ochronią nas przed kosztami pobytu w szpitalu, jak i takie, które umożliwią poruszanie się samochodem lub nawet jego wypożyczenie. W przypadku podróży, które obejmują kilka orientalnych państw, musimy pamiętać o konieczności odbyciu szczepień oraz posiadaniu odpowiednich zaświadczeń – może się zdarzyć, że bez nich nie dostaniemy się na teren jednego państwa, jeśli wcześniej podróżowaliśmy do krajów, w których panują epidemie.

Wybór walizki – ważny element wyjazdu

Dobra jakościowo, pojemna walizka jest ważnym elementem każdej zagranicznej podróży. Powód jest prosty – w końcu chcemy, by nasze ubrania i akcesoria dotarły w nienaruszonym stanie na miejsce. Sklepy i hurtownie walizek oferują duży wybór produktów o różnej jakości i różnej wielkości – to właśnie ten drugi czynnik jest niezwykle ważny. Zarówno wybierając lot, jak i transport autokarowy, musimy liczyć się z wymaganiami co do wymiarów oraz wagi naszych pakunków. Nawet decydując się na wykupienie lotu z bagażem rejestrowanym, warto przejrzeć ofertę hurtowni walizek i wybrać pojemną, lecz niewielką torbę podróżną, którą zabierzemy do samolotu jako bagaż podręczny. Aby zredukować koszty, możemy zamówić wybrane torby przez internet: internetowe hurtownie walizek pomogą zbić koszty, które – nie oszukujmy się – wzrastają z każdym dniem planowania wyjazdu.

Pakowanie – o czym koniecznie pamiętać?

Niemal każdy z nas lubi pakować się do wyjazdu – to też element, który sprawia dużo trudności w trakcie powrotu do domu. Nasza walizka powinna być więc zapakowana tak, by później znaleźć miejsce na pamiątki i wszelkie akcesoria, które zakupimy w trakcie urlopu:

#1 Wybieraj mądrze ubrania. W twojej walizce powinny znaleźć się zarówno stroje wypoczynkowe, jak i te, które wykorzystasz w trakcie zwiedzania. Zadbaj więc o odpowiednie buty, przemyśl zabranie kurtki czy długich spodni nawet do ciepłych krajów: przydadzą się zarówno podczas wchodzenia na wulkany Teneryfy, jak i trekking po dżungli.
#2 Zadbaj o ochronę. Ona kojarzy nam się przede wszystkim z ochroną przed słońcem: to oczywiście podstawa każdego letniego urlopu. Jednak jeśli wybieramy się bardziej orientalnych państw, musimy również zakupić środki przeciw komarom. Warto mieć również niewielką apteczkę, która pozwoli na przetrwanie przeziębienia, zatrucia pokarmowego lub drobnego urazu.
#3 Ogranicz miejsce. Czytnik e-booków zamiast książek czy wybór kosmetyków w podróżnych, niewielkich opakowaniach to doskonałe sposoby na mądre wykorzystanie miejsca w walizce – i oczywiście na ograniczenie jej wagi!
#4 Zaopatrz się w wymagane sprzęty i akcesoria. Przejściówki do gniazdek elektrycznych, buty do chodzenia po kamienistych brzegach czy okulary samochodowe to dodatki, o których łatwo zapomnieć: przemyśl każdy aspekt podróży i zorganizuj akcesoria, które będą funkcjonalne i niezbędne do bezpiecznego i wygodnego wypoczynku.

Skompletowałeś dokumenty, zarezerwowałeś noclegi i transport, przygotowałeś listę rzeczy do zabrania – co dalej? Pozostaje poczytać o miejscu docelowym i jego kulturze, stworzyć plan atrakcji, skompletować wskazówki od zaprawionych podróżników i… cieszyć się wyjazdem, który na długo pozostanie w Twojej pamięci.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij