Odkrywając historyczne ślady polsko-słowackiego pogranicza

Odkrywając historyczne ślady polsko-słowackiego pogranicza

Przemierzając karpackie szlaki trudno oprzeć się wrażeniu, że są to okolice ze szczególną duszą, niesamowitym klimatem i burzliwą historią, która je dotknęła. Wiele jest miejsc, w których czas jakby się zatrzymał: wsie z wiejskimi chatami, przydrożne kapliczki, warowne grody i malutkie miasteczka z brukowanymi ulicami. Niestety wiele ze śladów historii odeszło w zapomnienie, a te, którym udało się podarować drugie życie, znalazły się w skansenach i muzeach: to ich zadaniem jest zachowanie ciągłości historii, nie tylko tej materialnej, ale i duchowej: obyczajów, religii, kultury oraz pokazanie jej współczesnym pokoleniom. Dbałość o historię i kulturowe dziedzictwo spoczywa też na barkach marki Carpathia, która od lat stara się przywracać miejscom ich duszę i zapraszać turystów do bliższego zapoznania się z Karpatami.

Pod wiejską strzechą

W wielu przygranicznych, karpackich wsiach spotkać można stare chałupy. W większości przypadków straciły swój pierwotny charakter, współczesność wymogła na właścicielach dostosowanie ich do odpowiednich warunków: remontowania czy wymiany oryginalnego wyposażenia. Te, które pochodzą z czasów dawniejszych udało się w znacznej mierze uratować, przenosząc je do skansenów – podobnie jak zabudowania gospodarcze, stodoły, młyny czy nawet całe kościoły. W nich właśnie zachowały się stare ołtarze, szaty liturgiczne, figury i obrazy. W młynach możemy oglądać żarna, a w chałupach zetknąć się z prawdziwym, codziennym życiem: obejrzeć kuchnię, która była najważniejszym pomieszczeniem, jej wyposażenie i przylegające do niej izby. Do skansenów bardzo często trafiają budynki, których pierwotna lokalizacja była oddalona o setki kilometrów. Dzięki temu, odwiedzając muzeum na wolnym powietrzu, możemy zetknąć się z różnymi kulturami i warunkami dawnego życia. Tak jest na przykład w skansenie w podkarpackim Sanoku i w Humennem na Słowacji. Odwiedzając tego typu miejsca można przespacerować się malowniczymi alejkami, przenosząc się jednocześnie w przeszłość – do lat, kiedy życie było prostsze, a mieszkańcy wsi mieli czas na wszystko, pomimo ogromnej ilości obowiązków.

Przy skansenach działają również muzea przechowujące artefakty sprzed wielu wieków. Muzeum w Humennem posiada w swojej kolekcji ponad sto tysięcy eksponatów, z których do najcenniejszych należy zbiór monet z XVII wieku, monety celtyckie, starożytne zbroje i broń oraz barokowe ikony. Z dawnym malarstwem sakralnym można także zapoznać się odwiedzając skansen w Sanoku: znajduje się tu stała wystawa poświęcona właśnie temu rodzajowi sztuki. Oprócz tego organizowane są wystawy czasowe, a całość sanockich zbiorów liczy ponad trzydzieści tysięcy eksponatów.

W odległej epoce brązu

Znacznie starszymi pamiątkami historii, niż te wspomniane powyżej, opiekuje się Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” w podjasielskiej Trzcinicy. Został on utworzony w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce, zwanego Wałami Królewskimi. Badania archeologiczne wykazały, że jego początki sięgają epoki brązu, czyli czasów sprzed czterech tysięcy lat! Podczas prac wykopaliskowych odkryto ponad 160 tysięcy zabytków: naczyń, wyrobów z ceramiki, kamienia, kości, a także brązu i żelaza. Karpacka Troja to jednak przede wszystkim ponad 150 m zrekonstruowanych wałów obronnych, bramy prowadzące do grodu oraz sześć chat. Najmłodszych gości „Karpackiej Troi” na pewno zainteresuje multimedialna sala, w której prezentowane są historyczne ciekawostki.

Odkrywając historyczne ślady polsko-słowackiego pogranicza

Odwiedzanie tego typu miejsc jest doskonałą okazją na to, aby poznać swoje korzenie i historię naszych przodków, a nowoczesne metody prezentowania eksponatów i urządzania sal wystawowych sprawią, że będzie to nie tylko pożytecznie, ale również przyjemnie spędzony czas.

CARPATHIA to coś więcej niż marka terytorialna, to sposób myślenia o Karpatach. Przyłącz się do nas, aby współtworzyć gospodarczy znak jakości Karpat, który skupia najlepsze produkty, atrakcje i usługi o charakterze karpackim.

Więcej informacji o CARPATHII uzyskasz:

Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska

www.karpacki.pl

www.visitcarpathia.com

www.wedrowaniebezplecaka.visitcarpathia.com

Odkrywając historyczne ślady polsko-słowackiego pogranicza

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij