Jak kalendarz pomoże mieć dłuższy urlop?

Rok 2016 już się skończył. Można więc już śmiało przyjrzeć się jak wygląda kalendarz na rok 2017, aby zaplanować wypoczynek i urlop. Podczas gdy rok 2016 nie był zbyt korzystny pod względem tzw. długich weekendów, to w roku 2017 będzie ich aż kilka.

Styczeń i początek roku

Nowy Rok wypada a w niedzielę, a więc osobom zatrudnionym na etat nie należy się żaden dodatkowy dzień wolny. Tak jest bowiem jedynie w przypadku świąt przypadających na sobotę. Z kolei uroczystość Trzech Króli to w tym roku piątek (6 stycznia), co oznacza, że weekend trwa aż 3 dni. Niestety na kolejny weekend tego typu trzeba poczekać aż do kwietnia.

Kwiecień i Święta Wielkanocne

Jak wiadomo data Świąt Wielkanocnych jest ruchoma. Jednak co roku przypadają one w te same dni tygodnia. W kościołach zachodnich Wielkanoc wypada zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca (paschalna pełnia księżyca), która przypada po dniu 21 marca. W tym roku Wielkanoc świętować będziemy więc 16 i 17 kwietnia. Wziąć urlop można więc w dniach 18021 kwietnia (od wtorku do piątku). W ten sposób wypoczynek będzie trwał aż 9 dni.

Długie weekendy majowe

Korzystnie dla osób pracujących na etacie wypada w tym roku także weekend majowy. Święto Pracy, czyli 1 maja przypada na poniedziałek, a Święto Konstytucji 3 maja w środę. Jeden dzień urlopu w dniu 2 maja oznaczać więc będzie aż 5 dni wolnego. Dodatkowy urlop w dniach 4 i 5 maja sprawi, że urlop będzie trwać aż 9 dni.

Czerwiec

W czerwcu tego roku wypadają aż dwa święta. 4 czerwca będą obchodzone Zielone Świątki. Wprawdzie jest to ustawowo dzień wolny od pracy, ale wypada w niedzielę, dlatego też z wolnego cieszyć się będą pracownicy sklepów różnego rodzaju. Kolejna okazja na odpoczynek będzie jednak już w czwartek 15 czerwca. Wtedy wypada Boże Ciało. Urlop w piątek 16 czerwca oznacza aż 4 dni wypoczynku.

SPRAWDŹ:  Pierwsza podróż za granicę – o czym pamiętać?

Sierpień

W okresie wakacji jest tylko jedna szansa na długi weekend. Można cieszyć się trwającym cztery dni wypoczynkiem, pod warunkiem wzięcia urlopu 16 sierpnia, a więc dzień po święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym roku 15 sierpnia przypada bowiem na czwartek.

Listopad

Obchodzone 1 listopada Święto Zmarłych w roku 2017 przypada na środę. Wolne wziąć można więc dwa dni przed tym dniem lub dwa dni po. Wówczas jest szansa na pięć dni relaksu. Oczywiście można i zaplanować urlop na całe 9 dni. Z kolei Święto Niepodległości obchodzone będzie w tym roku w sobotę. Za ten dzień osobom pracującym na etacie należy się dodatkowy dzień wolny w tygodniu.

Grudzień i Boże Narodzenie

Dobrze w tym roku wypadają również święta Bożego Narodzenia. Wigilia (24 grudnia) przypada bowiem na niedzielę, a dwa dni świąt na poniedziałek i wtorek. Trzy dni urlopu w dniach 27-29 grudnia oznaczają więc aż 10 dni wolnego, gdyż w roku 2018 Nowy Rok obchodzony będzie w poniedziałek.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Okazuje się, że najbardziej pracowitym miesiącem w roku 2017 będzie marzec. Przypadają na niego bowiem aż 23 dni pracujące. Z kolei najmniej pracować będzie się w kwietniu i grudniu, z uwagi na święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia. W tych dwóch miesiącach jest tylko 19 dni roboczych. Długie weekendy dobrze jest zaplanować wcześniej, nawet już na początku roku, gdyż zwykle wiele osób ma na nie ochotę, a nie wszyscy mogą w tym samym terminie urlop dostać. Takie długie weekendy są korzystne dla pracowników, ale niekoniecznie już dla pracodawców. Zazwyczaj dodatkowe dni wolne wiążą się bowiem z wyższymi i kosztami zatrudnienia pracowników.

Anna Rzepecka

Anna Rzepecka

Absolwentka turystyki i rekreacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od ponad 12 lat zajmuje się dziennikarstwem turystycznym, specjalizując się w opisywaniu najpiękniejszych miejsc na wypoczynek w Polsce i za granicą. Prywatnie miłośniczka fotografii przyrodniczej i jazdy na rowerze.​

Artykuły: 407

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *