10 powodów, dla których warto wykupić Ubezpieczenie Kosztów Rezygnacji
Myślami już jesteś na wakacjach, ale boisz się kupić bilety i zrobić rezerwację, bo nigdy nie wiadomo, co się wydarzy? Prawda! Bądźmy całkowicie szczerzy – nie wszystko da się przewidzieć i nie wszystko zależy od nas, nawet jeśli jesteśmy najlepszymi organizatorami na świecie.
Ubezpieczenie Kosztów Rezygnacji jest tak samo ważne, jak inne ubezpieczenia w podróży. Oto dziesięć najbardziej typowych sytuacji, w których polisy turystyczne uratują nasze finanse, dobry humor, motywację, a czasem nawet dobre relacje z partnerem. Uczucie rozczarowania z powodu odwołanego wyjazdu marzeń należy do częstych przyczyn rodzinnych kłótni i może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Po co więc ryzykować? Zwłaszcza, że może być wiele uzasadnionych powodów anulowania wyjazdu.
- A skoro już o konfliktach rodzinnych mowa, to niestety zdarza się i tak, że pary, które planowały wspólny wyjazd latami, decydują się na rozstanie i zamiast na plaży, spotkają się w sądzie na sali rozpraw. Otrzymanie przez ubezpieczonego, lub współuczestnika podróży wezwania lub informacji o postępowaniu rozwodowym może być powodem zwrotu kosztów wyjazdów. Pod warunkiem, że ma się ubezpieczenie.
- A co w sytuacji, kiedy tracimy pracę? Rynek jest tak dynamiczny, że utrata pracy zazwyczaj wychodzi wszystkim na dobre. Mobilizujemy się – czasem dopiero postawieni pod ścianą, mamy odwagę, by zrealizować dawno już gotowe plany o zmianie zawodu, firmy albo miejsca zamieszkania. Zanim to jednak nastąpi, jesteśmy zdezorientowani i czujemy się zagubieni. Zaczynamy liczyć każdy grosz, martwiąc się, czy pieniędzy wystarczy do „pierwszego”. W takim nastroju trudno myśleć o drinkach z palemką serwowanych na plaży wśród rozbawionych turystów narzekających na krótki urlop. Zdecydowanie lepiej odwołać wyjazd, uporządkować sprawy zawodowe i dopiero później ze spokojną głową pojechać na zasłużone wakacje. Taki komfort daje Ubezpieczenie Koszty Rezygnacji.
- Powodem przesunięcia wyjazdu może być też dokładnie odwrotna sytuacja. Wyobraźmy sobie, że staraliśmy się o pracę od wielu miesięcy, aplikując, gdzie się tylko da i wreszcie otrzymujemy propozycję nie do odrzucenia, by zacząć nowy zawodowy rozdział dokładnie w dniu wyjazdu na wakacje. W długoterminowej perspektywie wybór wydaje się oczywisty, ale bez ubezpieczenia żal straconych pieniędzy i wypoczynku.
- Atak terrorystyczny – lista krajów, którym grozi atak terrorystyczny, rozszerza się z roku na rok. Taka informacja zestawiona z przejmującymi zdjęciami pokazywanymi w telewizyjnych newsach można nas skutecznie zniechęcić do wyjazdu. Nie ma co upierać się przy wyjeździe, a potem drżeć ze strachu przed wyjściem z hotelu. Lepiej zrezygnować i otrzymać zwrot kosztów.
- Śmierć ubezpieczonego lub współuczestnika podróży – tego nie trzeba nawet komentować. Choć oczywiście pieniądze nie mają wówczas żadnego znaczenia, to jednak różnie w życiu bywa i czasem właśnie w takich najbardziej dramatycznych przypadkach zwrot poniesionych kosztów wyjazdu może być istotny.
- Równie przykre są nagłe zachorowania, nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonego, współuczestnika podróży lub osób im bliskich czy następstwa choroby przewlekłej u ubezpieczonego, czy współuczestnika podróży. Trudno sobie wyobrazić np. wyjazd nad ocean z zapaleniem płuc, nurkowanie z przewlekłą grypą albo wspinaczkę górską z nagłym atakiem alergii. Tak samo wyjazd na wakacje, z partnerem, który miał wypadek, albo nagle zachorował i wymaga opieki, wydaje się kuriozalny. W takim momencie nie zastanawiamy się nad wakacjami, tylko przejęci jesteśmy bliskimi i rezygnujemy z wyjazdu – samo życie.
- Bezdyskusyjnym powodem są też komplikacje związane z ciążą lub wyznaczenie daty porodu osoby ubezpieczonej, lub współuczestniczce podróży, pod warunkiem, że data narodzin nie była znana w momencie zawarcia umowy podróży. To naturalne, że w pierwszej fazie ciąży ponosi nas euforia i sądzimy, że damy radę pracować i podróżować do ostatniego dnia. Potem jednak okazuje się, że zmęczenie i gorsze samopoczucie biorą górę. W obliczu nadchodzących wydatków, związanych z powiększeniem rodziny, nie ma co tracić ani złotówki na anulację wyjazdu. Ubezpieczenie Kosztów Rezygnacji pozwoli łatwo zamienić wakacje w górach na górski wózek dziecięcy.
- Plany wyjazdowe pokrzyżować może też kradzież dokumentów niezbędnych podczas podróży, np. paszportu z wizą uprawniającą do wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych.
- Do anulacji podróży może uprawniać nas również szkoda w mieniu ubezpieczonego, osoby mu bliskiej lub współuczestnika podróży, powstała w wyniku zdarzeń losowych bądź kradzieży z włamaniem.
- Na tym wykaz powodów się nie kończy. Ubezpieczenie Koszty Rezygnacji to ochrona przed stratą finansową na wypadek wielu innych wydarzeń, które mogą Cię spotkać przed wyjazdem, jak i w jego trakcie, np. otrzymanie wezwania do sądu czy wyznaczenie egzaminu poprawkowego, a nawet choroby psa.
Nie trzeba czytać całej listy, by uświadomić sobie, że czasami coś pokrzyżuje nasze plany. Dzięki Kosztom Rezygnacji można anulować wyjazd albo przerwać go w trakcie, odzyskując niewykorzystane pieniądze.
Planując wakacje, a zwłaszcza samodzielne podróże, najlepiej kupić od razu szerszą ochronę w ramach ubezpieczenia turystycznego. Może ono objąć m.in. koszty leczenia za granicą, utraconego bagażu albo skradzionego aparatu fotograficznego. Bądźmy ostrożni i przewidujący. Zwłaszcza, że ubezpieczenia na podróż przez Internet są niedrogie i łatwe do sfinalizowania. Co więcej, ubezpieczenia turystyczne online często mają szerszy i bardziej atrakcyjny zakres od tych tradycyjnych. Ubezpieczyciel nie ponosi wysokich kosztów operacyjnych, więc może obniżyć cenę polisy lub zaproponować dodatkowe świadczenia.