Jak czyścić i impregnować buty trekkingowe

Jak czyścić i impregnować buty trekkingowe?

Turyści powinni być dobrze wyposażeni, ponieważ wtedy o wiele bezpieczniej i łatwiej jest pokonywać kolejne kilometry. Zdarza się, że dobrze przemyślana podróż jest mniej męcząca. Wystarczy tylko przyjrzeć się butom, na który używanie się wtedy decydujemy. Zdarza się, że wielu turystów w górach posiada zwykłe klapki bądź adidasy. Natomiast takie obuwie nie jest najlepsze i to pod wieloma względami. O wiele bardziej się odciążymy, a dodatkowo ochronimy nasze stopy, jeśli postawimy na buty trekkingowe.

Takie obuwie posiada przecież podeszwę, która jest naprawdę wytrzymała i świetnie radzi sobie na ciągłe zginanie, oddawanie wilgoci. Jest to tym bardziej możliwe, gdy wybieramy buty trekkingowe od popularnych producentów, których buty są pozytywnie oceniane już od wielu lat. Dbają o to, aby stosować w nich najnowszą technologię i wysokiej klasy materiały. To wszystko przyczynia się do tego, że żywotność takich butów jest naprawdę wysoka. Zachowują wysokie właściwości dotyczące wodoodporności czy oddychalności. Ma to więc istotne znaczenie podczas długich wypraw górskich. Ale buty trekkingowe należy jeszcze odpowiednio pielęgnować i impregnować. Jak o to zadbać?

Pielęgnacja i impregnacja butów trekkingowych

Pielęgnacja i impregnacja butów trekkingowych krok po kroku

Podczas regenerowania butów należy skupić się na wybranie odpowiednich impregnatów. Jest ich wiele, natomiast także znani producenci obuwia decydują się na ich wykonanie i dalszą sprzedaż. Posłużą nam do właściwego zabezpieczenia materiału na butach, czyli skóry. Nie należy wtedy korzystać ze słabej jakości smarów, które mogą tylko przyczynić się do uszkodzenia i zabrudzenia skóry.

Kiedy nałożymy wosk na nasze buty bądź inny impregnat, to dalej powinniśmy postarać się o ich wysuszenie. Zabezpieczyć w takich butach można również haki i oczka, na przykład za pomocą wosku czy wazeliny. W ten sposób zabezpieczymy je przed oddziaływaniem korozji. Aby jednak buty pachniały od środka, to tutaj przyda się środek usuwający przykre zapachy i spray antybakteryjny.

Taka forma pielęgnacji i impregnacji butów trekkingowych powinna odbywać się przynajmniej 2 razy w roku. Najlepiej przed sezonem i po jego zakończeniu. Warto jednak przekonać się, jak już podczas użytkowania zadbać o właściwy stan i czystość takich butów.

Jak czyścić buty trekkingowe?

Jak czyścić buty trekkingowe?

Kiedy czyścimy buty, to dobrze jest wyciągnąć z nich sznurowadła, jak i wkładkę. Pozwoli to nam dotrzeć do wszystkich miejsc i usunąć z nich niepotrzebne zabrudzenia. W takim momencie można zastosować letnią wodę, szmatkę, czy szczotkę. Za wnętrze buta zabieramy się poprzez wypełnienie butów za pomocą wody z mydłem szarym bądź kroplą płynu do mycia naczyń. Można również czyścić za pomocą miękkiej gąbki. Nie chcemy wtedy stosować szczotek, które mogłyby tylko uszkodzić materiał. Suszenie butów odbywa się w temperaturze pokojowej przez około 3 dni.

Liczy się jeszcze to, w jaki sposób przechowujemy nasze buty. Najlepiej jest przechować je w miejscu suchym i przewiewnym, na przykład kartonie. To miejsce nie powinno być zbyt ciepłe. Dobrze zabezpieczyć takie buty przed oddziaływaniem słońca czy wysokiej temperatury w samochodzie bądź innym miejscu. Kształt buta zachowamy, gdy wypełnimy go jeszcze odpowiednim prawidłem bądź zwykłymi papierami.

Buty do podróżowania na lata

Buty trekkingowe - zalety

Podróżujemy więc za pomocą butów trekkingowych, dzięki którym czujemy się bezpieczniej i zawsze przygotowani na dłuższą podróż. Dodatkowo to właśnie w nich możemy bardzo dobrze się prezentować. Zarazem do takich butów dopasujemy jeszcze pewną odzież trekkingową. To ona sprawi, że podróżowanie stanie się dla nas i naszych bliskich tym bardziej komfortowe.

W niej o wiele łatwiej jest wchodzić na przeróżne szczyty górskie, których nie brakuje w naszym kraju bądź za granicą. W tym celu możemy planować, co będziemy zwiedzać w najbliższym czasie. Jeśli jeszcze nie poznaliśmy szczytu, jak Rysy czy innych, to weźmy je pod uwagę. W następnej kolejności warto przekonać się, jakie piękne szczyty pojawiają się w Słowacki, Włoszech i innych krajach.

Takie miejsca będą dla nas niezapomniane, również poprzez zdjęcia z podróży, które realizujemy za każdym razem. Nie chcemy o tym zapominać. Również krótkie filmy będą wtedy mile wskazane. Taką relacją z podróży będziemy mogli pochwalić się wobec naszych krewnych, przyjaciół i znajomych. Tym bardziej zachęcimy ich do zwiedzania, również wspólnego. Możliwe, że już podczas kolejnej wyprawy górskiej będziemy mieli większe grono przyjaciół, krewnych, którzy wybierają się razem z nami.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij