Akcesoria dla każdego miłośnika quadów

Akcesoria dla każdego miłośnika quadów

Wszędołazy, trójkołowce, czterokołowce – to quady, czyli otwarte pojazdy sportowe, terenowe, służące rozrywce a czasem drobnym pracom w terenie. Od kilku lat quady są w Polsce bardzo popularne i ta moda wzrasta. Wiele firm organizując wyjazdy integracyjne zawiera w programie właśnie wyścigi quadami.

Wyścigi quadami są też jedną z kategorii Rajdu Dakar – i innych, znanych wyścigów motocrossowych. Nic więc dziwnego, że posiadanie własnego quada, to pragnienie wielu z nas. I że coraz częściej w naszym czy w garażu sąsiada można dostrzec pokrowiec na quad – a pod nim pojazd.

Magia quadów

Skąd bierze się magia quadów? Na czym polega przyjemność? Prędkość, adrenalina, wzrost poziomu endorfin – to ich czar. Jazda quadami wyzwala też ambicję. I podnosi inteligencję, szybkość kojarzenia – gdyż wiele wyścigów quadami ma charakter gry gry strategicznej. I nie jest to, wbrew pozorom, rozrywka tylko dla mężczyzn.

Ceny quadów

Niestety nie jest to tania rozrywka. Najtańsze quady kosztują około 40 tys. zł. Droższe są… Znacznie droższe. I nawet o tych używanych, bez trudu dostępnych na rynku, wciąż nie można powiedzieć, że są tanie. Dlatego tez, jeśli już jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami quada lub quadów, pokrowiec na quad jest nam niezbędny.

Jak dbać o quady – pokrowce i inne akcesoria

Pokrowce – plandeki takie można dostać w rożnych kolorach, choć najbardziej popularne są szare, srebrnoszare i czarne. Pod względem rozmiarów wyróżnia się M, L i XL. Można też zaopatrzyć się w pokrowiec na quad dopasowany do konkretnego rozmiaru quadu lub marki. I te są najlepsze, najlepiej chronią quad, uwzględniają wszelkie detale konstrukcji. Ważne, by wykonano je z wysokiej jakości materiałów.

Taki pokrowiec na quad spełni swoją funkcję – zabezpieczmy przed słońcem, promieniami UV, wilgocią, tzw. „kwaśnymi deszczami”, sokami z liści, ptasimi odchodami. Uchroni przed zarysowaniem blaknięciem, łuszczeniem się farby. A także, w pewnym stopniu, przed kradzieżą – gdyż na pewno ją utrudni.

Pokrowiec na quad to wydatek około 200 zł. Nie warto na nim oszczędzać – jej jakość może przełożyć się na to, jak długo będzie sprawny nasz quad. I jak będzie wyglądał. Co ważne, pokrowiec powinien tez posiadać wysokiej jakości torbę – z wygodnym pasem, ułatwiającym jego przenoszenie i chroniącą sam pokrowiec. Bo o pokrowiec też musimy dbać.

Prócz pokrowców – plandek dostępne są tez pokrowce – kufry. Sztywniejsze niż plandeki, i grubsze. Niezbędne wtedy, gdy będziemy przewozić lub przesyłać quad. Kosztują od około 250 zł.

Niestety, to dopiero początek wydatków. Kupując quad musimy bowiem liczyć się z tym, że utrzymanie (dbanie, konserwacja itd.) to niekończąca się wręcz lista zakupów. Wszelkie odblaski, światła, lusterka – które prędzej czy później na pewno będziemy wymieniać, buty i ubrania dla kierowców quada (konieczne, niezbędne), ochraniacze, kaski; rękawice, ocieplacze. Prócz tego bagażniki i osłony na bagażniki, skrzynie, które umieścimy z tyłu (w niej możemy trzymać narzędzia czy inne drobiazgi); długie, mocne, syntetyczne linie mocujące, wyciągarki (które powinniśmy mieć zawsze przy sobie).

Jeśli zamierzamy używać quada do odśnieżania czy innych, podobnych prac, będzie nam potrzebny pług. Cena pługu wynosi min. 700 zł. Na nim też nie powinniśmy oszczędzać, gdyż ten element powinien być wyjątkowo mocny, zaopatrzony we wszelkie akcesoria konieczne do jego umocowania, bezpieczny i najlepiej służący nam przez długie lata – a nie tylko przez jeden sezon.

Do akcesoriów przeznaczonych dla quadów zalicza się także smary, oleje, wymienne (najlepiej podgrzewane) siodełka, kanistry, torby. Lampki, zderzaki, światła dzienne, siatki bagażowe.

Akcesoria te są zazwyczaj dostępne w tym samym sklepie czy serwisie, gdzie kupujemy i konserwujemy quad. I lepiej właśnie tam robić zakupy – niż w miejscach przypadkowych, gdzie choć ceny wydają się konkurencyjne, tak naprawdę nie wiemy, skąd pochodzą. I nie możemy liczyć na wsparcie fachowca.

Na szczęście, tak naprawdę, jeśli stać nas na quad, to prawie na pewno stać nas też na jego utrzymanie. A jego dobry stan jest dla nas… Bezcenny.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij