Perfumy. Kiedyś tylko dla wybranych, dzisiaj dla wszystkich

Chociaż ludzki węch nie jest tak wyczulony jak u niektórych gatunków zwierząt, właściwie od zawsze fascynował nas świat zapachów oraz ich wpływ na nasze samopoczucie i sposób postrzegania przez innych. Nie może więc dziwić, że pierwsze perfumy pojawiły się już w starożytności. Wykorzystanie zapachów być może ma nawet jeszcze dłuższą, sięgającą pradziejów, historię, ale na razie brak potwierdzających to dowodów.

Historia perfum – od starożytności do dziś

Najstarsze znane nam produkty pełniące funkcję perfum liczą 5 tysięcy lat i pochodzą ze Starożytnego Egiptu. Miały one postać kadzidła i właśnie tej formie zawdzięczają swoją nazwę wszystkie tego typu wyroby – od łacińskiego zwrotu „per fumum”, co oznacza „przez dym”. Zamiłowanie do zapachów zdradzali też przedstawiciele innych starożytnych cywilizacji – między innymi Rzymianie, Arabowie, Indianie lub Grecy.

Perfumy w znanej dziś, płynnej postaci prawdopodobnie wynaleźli Arabowie. Ich powstanie było wynikiem eksperymentów Ibn Sina znanego też jako Avicenna, który dzięki destylacji wyekstrahował olejek różany i stworzył wodę różaną.

Zapachowe rewolucje i upowszechnienie perfum

Na Starym Kontynencie pojawiły się w XIV wieku za sprawą węgierskiej królowej Elżbiety. Dwieście lat później sztukę ich wytwarzania do perfekcji opanowali Francuzi, którzy zresztą kontynuują ją do dziś. Potem rzemiosło kreowania zapachów dotarło między innymi do Wielkiej Brytanii i Niemiec. W tym ostatnim kraju na początku XVIII stulecia powstała woda kolońska (Eau de Cologne), której świeże nuty cytrusów, lawendy i rozmarynu okazały się prawdziwą rewolucją w perfumiarstwie.

Do XIX wieku perfumy były domeną królewskich i cesarskich dworów. Przełom nastąpił Pierre’a Françoisa Pascala Guerlaina, który dzięki wykorzystaniu syntetycznych odpowiedników zapachów znacznie obniżył koszty produkcji, a zapachy unisex, damskie i męskie z jego paryskiej perfumerii stały się dostępne również dla klasy średniej.

Dzisiejsze perfumy są na tyle zróżnicowane (także pod względem ceny), że każdy może znaleźć propozycje dopasowane do swoich potrzeb i upodobań. Stały się również ważnym elementem naszej kultury, stanowiąc nieodzowny dodatek do różnych stylizacji i sposób na wyrażenie własnej osobowości.

Jak dobrać najlepsze perfumy?

Szeroki wybór kompozycji, które oferuje dobra drogeria internetowa to niewątpliwa zaleta, ale może też wiązać się z pewnymi problemami dotyczącymi doboru odpowiedniego produktu. Jak więc idealne perfumy? Uniwersalnego sposobu oczywiście nie ma, ale istnieją pewne wskazówki, dzięki którym łatwiej dobierzecie zapach do konkretnej okazji. W pracy w biurze lub o podobnym charakterze najlepiej sprawdzą się perfumy damskie Piotrków z silnie akcentowanymi klasycznymi nutami wanilii, róży czy irysów. Dodatkiem do sportowych lub casualowych stylizacji mogą zaś być zapachy cytrusów, ziół, traw, bambusa czy porzeczki.

Jeśli chcecie dodać swojemu wizerunkowi nieco pikanterii, postawcie na kompozycje z wiodącymi nutami cynamonu, goździków i innych przypraw korzennych, piżma, ambry lub cywety. Na romantyczne okazje radzimy zaś dobierać zapachy z akordami kwiatowymi (bez, konwalia, piwonia lub magnolia) oraz owocowymi (agrest czy liczi).

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij